Aktualności

Otwarcie Szpitala Specjalistycznego im Stanley'a Dudrick'a w Skawinie

23.05.2012

Szpital Specjalistyczny w Skawinie został nazwany imieniem prof. Stanleya Dudricka. To światowy autorytet w dziedzinie żywienia pozajelitowego, wybitny amerykański chirurg polskiego pochodzenia.

Metoda odżywiania pozajelitowego jest określana jako jedno z najważniejszych osiągnięć w rozwoju medycyny. To ratunek dla chorych, których jelita nie funkcjonują i bez podawania dożylnie specjalnych mieszanek odżywczych nie mogliby żyć. 

"Kiedy w latach 60. rozmawiałem o możliwości stworzenia miejsca, takiego jak to, traktowano mniej jak szaleńca. Ale jak widać można to osiągnąć" - mówił podczas uroczystości w Szpitalu Specjalistycznym w Skawinie prof. Stanley Dudrick. Jak podkreślił, by takie miejsce powstało potrzebne są: wiedza profesjonalistów, wytrwałość, ciężka praca lekarzy i służba chorym, edukacja, wsparcie ze strony ubezpieczyciela, ale przede wszystkim odwaga. "Bez odwagi nie będziemy w stanie wykorzystać innych cnót, które posiadamy" - podkreślił. 

W Polsce jest ponad 850 pacjentów odżywianych metodą pozajelitową opracowaną przez amerykańskiego chirurga. "Chorzy ci wymagają codziennego podawania mieszanin odżywczych w objętości od 1 do 1,5 litra. Wiąże się to z koniecznością dożylnego przetaczania płynów przez 10-12 godzin. By pacjent funkcjonował w domu dobrze trzeba to zorganizować tak, by mógł się uczyć czy pracować. Nie byłoby tego, gdyby nie metoda stworzona przez prof. Dudricka" - mówił PAP dr Kłęk.