Aktualności

Pomaganie jest proste

19.08.2014

Rusza kampania „Pomaganie jest proste” 

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji promuje nowe zasady prowadzenia zbiórek publicznych. Działania resortu wesprze kampania „Pomaganie jest proste”, która pokazuje, że świadome pomaganie nie jest skomplikowane, a pomagający to pomysłowi ludzie dobrej woli.

Ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych uprościła wymogi formalne, dzięki czemu będzie łatwiej, szybciej i przejrzyście – zapowiada Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. 
Zyskają przede wszystkim potrzebujący, bo praktycznie każda organizacja pozarządowa albo grupa obywateli powołując komitet społeczny mogą przeprowadzić zbiórkę bez skomplikowanych formalności. Dotychczasowe procedury zostały zniesione. Nie ma konieczności uzyskiwania pozwoleń w urzędzie, wystarczy zgłoszenie w portalu internetowym – www.zbiórki.gov.pl. Można szybko i łatwo zorganizować wsparcie. Darczyńcy sami decydują, czy chcą wesprzeć jakąś inicjatywę i co ważne, mogą sprawdzić organizatorów zbiórek, a dotychczas nie było takiej możliwości.

„Uwalniamy zbiórki w internecie, zmieniamy w ten sposób podejście i rolę urzędu. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, zarówno potrzebujących, jak i wspierających. Dajemy im swobodę i wybór, a proces przejrzystości zapewnia nowoczesna technologia” – mówi Artur Koziołek, rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. 

Nową ustawę wypracowano wspólnie z organizacjami pozarządowymi, które na każdym etapie uczestniczyły w pracach nad ustawą. Istotną zmianą jest definicja zbiórki publicznej, ograniczona do datków do puszki i darów rzeczowych w miejscach publicznych. Zbiórki drogą elektroniczną (np. przez przelewy na konto lub tzw. charytatywne sms-y) nie są objęte regulacjami ustawy o zbiórkach publicznych ? można więc je prowadzić bez dodatkowych zgłoszeń lub pozwoleń. Przy zbieraniu w internecie przepływ pieniędzy jest rejestrowany i wiadomo, kto komu ile wpłacił.
 
„Nowoczesne i przyjazne przepisy, które uwzględniają postulaty środowiska organizacji pozarządowych pod adresem zbiórek publicznych, to efekt dwuletniej intensywnej współpracy Grupy Roboczej organizacji pozarządowych z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji. Dzięki tym regulacjom organizacje mogą prościej pozyskiwać fundusze od darczyńców, a to może pobudzić uśpioną do tej pory filantropię indywidualną w Polsce” – uważa Magdalena Pękacka, dyrektorka Forum Darczyńców. 
 
W Polsce ok. 10 mln obywateli deklaruje, że pomaga. Robi to jednak dosyć rzadko. 
„Mamy nadzieję, że zmiana ustawy znacząco przyczyni się do zwiększenia skali ofiarności, częstotliwości akcji oraz zainicjuje pomysły do zbierania na słuszne cele. Portal internetowy www.zbiórki.gov.pl pokaże, że pomaganie jest naprawdę proste” – dodaje Artur Koziołek z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
W ramach kampanii „Pomaganie jest proste” powstał spot, który będzie emitowany m.in. w internecie. Przygotowano także specjalną aplikację dla organizacji pozarządowych, umożliwiającą tworzenie grafik do wykorzystania w kanałach komunikacji ze swoimi darczyńcami.

Więcej informacji na zbiórki.gov.pl.

Zapraszamy również do obejrzenia filmu o zmianach w przepisach o zbiórkach publicznych:
https://www.youtube.com/watch?v=ctKO7huGs2c
 
Więcej informacji udzielają:
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Rzecznik prasowy Artur Koziołek
tel. +48 22 245 58 46
e-mail: media@mac.gov.pl
 
Fabryka Komunikacji  Społecznej
PR & CSR Director Izabela Sałamacha
tel. +48 22 616 12 17
e-mail: i.salamacha@marketingspoleczny.pl